Considering The Homemade Peanut Butter Myths

I made homemade peanut butter last night. It went like this:

  1. Buy honey roasted peanuts
  2. Put in Cuisinart and mash mash mash

It's delicious and nutritious, as far as I know. Just as delicious as what comes out of the grinding machine at Whole Foods.

This busted a couple of myths for me:
1. It's cheaper to make your own — Not so much. I paid $3.14 for enough peanuts to make the rough equivalent to a 1 lb. tub like you'd make at Whole Foods. The price is about the same, give or take less than a dollhair.
2. It's more convenient to make your own — Still pondering this one. On the one hand, when all I need is the nuts-only style peanut butter and the only place I can get it is Whole Foods, that's inconvenient. And It's easy enough to keep a mess of honey-roasted nuts on hand at home, and you can buy them at nearly any supermarket. On the other hand, dragging out the Cuisinart and then cleaning the Cuisinart is effortful. Push? Slight edge to homebrew, maybe.

One thing is clear — peanut butter made of nothing but peanuts and ground on demand is so far superior to any multi-ingredient, processed variety that it should have its own name.

Read and post comments |
Send to a friend

One Reply to “Considering The Homemade Peanut Butter Myths”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *